Ibiza – wyspa wielu twarzy

Napisane przez - 22 lutego 2020

Przyjęło się przekonanie, że Ibiza nigdy nie zasypia i jest imprezowym centrum Europy, a nawet Świata. W tym stwierdzeniu nie ma ani grama przesady! Oprócz niesamowitych imprez trwających do białego rana, ta niepowtarzalna wyspa ma do zaoferowania znacznie więcej.

Ibiza Es Vedra

 

Niewielu zapewne wie, że Ibiza ma bogatą historię i przez długie lata przechodziła z rąk do rąk. Początkowo była zamieszkiwana przez Fenicjan, a następnie Kartagińczyków, Bizantyjczyków, aż trafiła pod rządy Wandalów. Wyspą przez dekady targały zmienne ustroje polityczne. Dziś, wspólnie z Majorką i Minorką trwają jako wspólnota autonomiczna.

Wyspę zamieszkuje ponad 140 tys. osób, z czego znaczą część stanowią przyjezdni obcokrajowcy. Na jej przeciwnych brzegach usytuowane są dwa największe miasta: Eivissa – będąca stolicą wyspy, oraz San Antonio – kurort turystyczny o specyficznym klimacie i widoku na spektakularne zachody słońca.
W latach 70. XX wieku zaczęli pojawiać się pierwsi Hipisi, którzy zapoczątkowali tradycję rozrywkowych wyjazdów na tę hiszpańską wyspę.

Ibiza Hippies

 

Ibiza to przede wszystkim najlepsze kluby muzyczne. Do tych największych i najbardziej rozpoznawalnych należą między innymi Amnesia, Privilege, Pacha, Eden, Es Paradis, DC-10, czy nie istniejący już Space. Skoro najlepsze kluby, to również najlepsi DJe. Co roku na Ibizie rezydują takie muzyczne osobistości jak Carl Cox, Paula Van Dyk, czy Markus Schulz.

Clubs in Ibiza

 

Urozmaicona linia wybrzeża wyspy tworzy świetne warunki do plażowania. Ibiza jest wręcz idealnym miejscem na zażywanie kąpieli słonecznych, na jednej z 50-ciu pięknych plaż. Bardzo często również właśnie na nich odbywają się imprezy, które nie pozwolą wam zapomnieć gdzie tak naprawdę jesteście. Jeśli jednak wolicie ciszę i spokój, warto odwiedzić jedną z wielu malowniczych zatoczek i mniejszych plaż położonych między skałami, okalającymi prawie całą wyspę. Na prawdę jest w czym wybierać, i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ibiza Beach

 

Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest stolica wyspy – Eivissa i górujący nad nią stylowy zamek wraz z murami obronnymi. Wokół zamku zlokalizowane jest sporo małych lokali, zapraszających gości pysznymi daniami śródziemnomorskimi, a wieczorami na drinki i koktajle. Kuchnia bazuje głównie na świeżych rybach i owocach morza, smakowitych tortillach, gaz pacho, paelli, a do tego serwowana jest zazwyczaj orzeźwiająca sangria.

Ibiza Eivissa

 

W południowej części wyspy, znajdują się tereny Ses Salines – charakterystyczne płytkie, nadmorskie zbiorniki, oddzielone groblami i kanałami z których pozyskuje się naturalną sól morską. Jest to część rezerwatu przyrody, chętnie odwiedzanego przez turystów. Wybierając się w te okolice autem, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż drogi przecinające saliny są wąskie, kręte i nie wprawiony kierowca może zakończyć przygodę w wodzie. Warto jednak zaryzykować bo tereny te są naturalnym środowiskiem wielu rzadko spotykanych zwierząt, w tym dla 200 gatunków ptactwa. Sam widok tych rozległych, solnych rozlewisk również jest warty zobaczenia.

Ibiza Ses Salinas

 

Ibiza to magiczne miejsce, bezwzględnie warte odwiedzenia. Bez znaczenia jest to, czy wybierzesz się tam, by wyszaleć się na najlepszych imprezach, beztrosko poleniuchować na plaży, zwiedzić malownicze uliczki Eivissy i zasmakować regionalnej kuchni, czy aktywnie spenetrować zakątki natury.
Każdy znajdzie coś dla siebie!

 


Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.


ON AIR
TITLE
ARTIST