Zmieniamy czas na letni

Written by on 24 marca 2018

Zmieniamy czas na letni

W nocy z 24 na 25 marca przestawiamy nasze zegarki z godziny 2 na godzinę 3. Zmiana czasu z zimowego na letni niestety oznacza, że śpimy o godzinę krócej. To dobra informacja dla osób, które tej nocy będą np. w pracy. Ponieważ jest weekend, a dokładniej sobota warto również pamiętać, że wszystkie imprezy mogą być o godzinę krótsze. Dobrze rozplanujcie sobie czas, by nie poproszono was o opuszczenie lokalu gdy dla was impreza dopiero będzie się rozkręcać.

Jak mówi spora część społeczeństwa zmiany czasu to relikt przeszłości i w dzisiejszym świecie nie mają one żadnych ekonomicznych uzasadnień. Od pewnego czasu dyskutuje się o zniesieniu tego zwyczaju. Ostatnie projekty rządowe dotyczące zaprzestania przestawiania zegarków dwa razy do roku, mimo dużego poparcia utknęły obecnie w miejscu ze względu na sprzeczność z wytycznymi Unii Europejskiej. Każda zmiana czasu, czy to z zimowego na letni czy z letniego na zimowy niesie za sobą poważne konsekwencje w wielu dziedzinach naszego życia. Problemem stają się sytuacje, gdy o godzinie 2 lub 3 w nocy wymagane jest przeprowadzenie np. operacji bankowych. Bardzo często staje komunikacja miejska, na tory nie wyjeżdżają pociągi, a przewoźnicy muszą uwzględniać brakującą lub nadmiarową godzinę w rozkładach jazdy dla przejazdów rozpoczynających się wcześniej. Nie trudno również o pomyłki i wpadki, gdy np umawiamy spotkanie na kolejny dzień, a nie mamy pewności czy druga osoba będzie pamiętała o przesunięciu wskazówki.

Nie bez znaczenia jest również wpływ zmiany czasu na nasz organizm i jego zdrowie. Jak wszyscy wiemy cyklem naszego codziennego życia steruje zegar biologiczny. Każda zmiana czasu pływa na nasze samopoczucie, powodując często długotrwałą dekoncentrację i ospałość. Ciało człowieka potrzebuje około tygodnia by przyzwyczaić się do zmian. W tym czasie możemy czuć się rozdrażnieni, a nasza efektywność może być o wiele niższa.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published.Continue reading

Radio MRS

I bez gadania!

Current track

Title

Artist